Kim są jurorzy Konkursu Głównego i Konkursu Polskich Filmów Fabularnych podczas 12. edycji festiwalu Mastercard Off Camera? Wszyscy związani ze światem filmu, ale na różne sposoby i to w tej różnorodności tkwi siła ich osądu. Poznajmy ich lepiej.

JURY KONKURSU GŁÓWNEGO
Allan Starski, laureat Oscara za scenografię do „Listy Schindlera” przewodniczy Jury Konkursu Głównego Wytyczanie Drogi podczas 12. Mastercard OFF CAMERA. Do kogo trafi Krakowska Nagroda Filmowa – 100 000 USD – zdecydują również Anna B. Sheppard, Ellen Kuras i Roger Mitchell.

Allan Starski to jeden z najbardziej znanych na świecie polskich scenografów, pracujący zarówno w teatrze, jak i filmie.   Laureat Oscara oraz Nagrody Krytyków Filmowych Los  Angeles  za  scenografię  do  „Listy Schindlera" Stevena Spielberga. Twórca scenografii do 14 filmów Andrzeja Wajdy (m.in. „Człowiek z Marmuru", „Panny z Wilka", „Danton", „Pan Tadeusz"). Pracuje z najwybitniejszymi reżyserami polskimi i zagranicznymi, m.in. z Agnieszką Holland („Europa, Europa" i „Plac Waszyngtona"), Romanem Polańskim („Pianista" i „Oliver Twist") i Peterem Webberem („Hannibal, po drugiej stronie maski"). Laureat licznych nagród filmowych, m.in. francuskiego CEZARA za „Pianistę”. 

Anna B. Sheppard pracowała na pięciu kontynentach z najbardziej uznanymi reżyserami światowego kina. Ma na swoim koncie ponad 40 dużych projektów filmowych. Jej prace doceniono trzema nominacjami do Oscara („Lista Schindlera”, „Pianista”, „Maleficent”), nominacją do BAFTA i Cezara.  Wielokrotnie współpracowała z Krzysztofem Zanussim, tworząc kostiumy do jego filmów z lat 70’ i 80’.  Ma na swoim koncie takie produkcje, jak: „Kompania braci”, „Informator” (reż. Michael Mann), „Oliver Twist” (reż. Roman Polanski), „Rycerze z Szanghaju” i „Fred Claus” (reż. David Dobkin), “Bękarty wojny” (reż. Quentin Tarantino) oraz ostatnio -  „Spider-Man: Far From Home”.

Roger Michell jest reżyserem teatralnym i filmowym. Ogólnoświatową popularność zdobył w 1999 roku, kiedy wyreżyserował komedię "Notting Hill". Na swoim koncie ma takie tytuły jak: „Dzień dobry TV” z Harrisonem Fordem, Diane Keaton i Rachel McAdams, „Przetrzymać tę miłość” z Danielem Craigem, „Zmianę pasa” z Benem Affleckiem i Samuelem L. Jacksonem. Pracuje nad nowym filmem „Blackbird”, w którym zagrają Susan Sarandon i Kate Winslet.

Ellen Kuras to doświadczona autorka zdjęć i reżyserka filmowa. Zdobywczyni Oscara za pełnometrażowy dokument “Zdrada”. Dwukrotna laureatka nagrody Emmy. Była operatorem przy tak kultowych produkcjach, jak: „Zakochany bez pamięci” z Jimem Carreyem i Kate Winslet w rolach głównych, „Rolling Stones w blasku świateł” w reżyserii Martina Scorsese czy „Blow” z Johnym Deppem i Penelope Cruz. Ostatnio reżyserowała także odcinki serialu „Ozark” i „Paragraf 22”, najnowszej produkcji George’a Clooneya. Była piątą kobietą, która została zaproszona do Amerykańskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych i jednym z najmłodszych członków zespołu, którzy zostali zaproszeni do Akademii Filmowej w 1997 roku.

jury konkursu polskich filmów fabularnych
Laureatka Oscara za rolę w filmie „Pollock”, Dyrektor Programowa Festiwalu Filmowego Sundance, reżyserka castingu „Chicago” i „Młodego Papieża” i jeden z najważniejszych europejskich krytyków filmowych ocenią 10 filmów w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych podczas 12. Mastercard OFF CAMERA.

Przewodniczącą jury została Marcia Gay Harden. Aktorka zagrała w ponad 60 filmach w towarzystwie takich gwiazd, jak: Robin Williams, Diane Keaton, Brad Pitt czy Anthony Hopkins.  Ma na koncie Oscara za drugoplanową rolę w filmie „Pollock” w reżyserii Eda Harrisa. Sławę i uznanie krytyków zyskała dzięki takim produkcjom, jak „Ścieżka strachu” braci Coen, „Rzeka Tajemnic” Clinta Eastwooda  czy „Dzieci Ireny Sendlerowej”. Wystąpiła również w ekranizacji międzynarodowego bestsellera „Pięćdziesiąt Twarzy Grey’a”.

Laura Rosenthal to wielokrotnie nagradzana reżyserka castingu, która od 25 lat współpracuje z renomowanymi reżyserami filmowymi i artystami wizualnymi, takimi jak Todd Haynes, Lisa Cholodenko, Paolo Sorrentino, Woody Allen, Jim Jarmusch, Joachim Trier, Doug Aitken i Francesco Vezzoli. Jest laureatką nagród Emmy za „Olive Kitteridge” i „Mildred Pierce”. Dzięki niej w "Chicago" zachwyciła nas Catherine Zeta-Jones, a Jude Law został... „Młodym Papieżem”. Odpowiadała za dobór obsady w takich filmach jak: „Carol” z wyjątkową rolą Cate Blanchette, „Wszystko w porządku” z Julianne Moore, Annette Bening i Markiem Ruffalo oraz wielokrotnie nagradzanego „Daleko od nieba”, w reżyserii Todda Haynes’a.

Kim Yutani czuwa nad selekcją filmów, które pojawią się podczas corocznego święta kina niezależnego, Festiwalu Filmowego Sundance. Rok temu objęła rolę dyrektora programowego, jednak o jego prestiż i budowanie marki dbała od wielu lat. Reprezentowała Instytut Sundance, zasiadając w jury międzynarodowych konkursów i budując relacje z najważniejszymi osobistościami kina niezależnego. Znalazła się na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi azjatyckiego pochodzenia związanych z kulturą.

Jonathan Romney to jeden z najbardziej błyskotliwych i przenikliwych krytyków filmowych w Wielkiej Brytanii. Jego recenzje regularnie pojawiają się w „The Independent”, „The Observer” czy międzynarodowym magazynie branżowym Sight & Sound.

Do kogo trafi nagroda Kulczyk Foundation - 300 000 PLN, przekonamy się już 4 maja. Konkurs Polskich Filmów Fabularnych to część projektu „Obraz świata / Świat w obrazach” realizowanego podczas 12. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA. Więcej informacji o programie można znaleźć na www.offcamera.pl