Image
123

Klasyk w reżyserii Romana Polańskiego doczeka się serialowego prequelu. Biorąc pod uwagę nazwiska zaangażowane w projekt, trudno nie oczekiwać ambitnego podejścia do pamiętnej historii.

O Davidzie Fincherze ostatnio zrobiło się dość cicho. Wybitny reżyser, który na koncie ma tak kultowe filmy jak ,,Siedem”(1995) czy ,,Podziemny krąg”(1999), nie jest jednym z twórców, którzy po skończeniu pracy na planie rzucają się w wir przygotowań do kolejnego filmu. Fincher dawkuje swoim fanom filmowe wrażenia, starannie dobierając projekty, które zazwyczaj cechuje specyficzny, duszny klimat. Ostatnim kinowym filmem reżysera była ,,Zaginiona dziewczyna” (2014), po której przeniósł się do strefy serialowej, realizując kilka odcinków ,,Mindhuntera”. Kilka lat wcześniej Fincher współtworzył legendarny ,,House of Cards”.

W przyszłym roku nastąpi powrót reżysera na wielki ekran. Oprócz biograficznego filmu o Hermanie Mankiewiczu, scenarzyście stojącym za wellesowskim ,,Obywatelem Kane’m”, w kinach pojawi się również druga część ,,World War Z” z Bradem Pittem w roli głównej. Okazuje się jednak, że Fincher zadomowił się również w małym formacie. Projekt przygotowywany we współpracy z Netflixem, którego ostatnio się podjął, zapowiada się wyjątkowo ambitnie. Wraz ze scenarzystą Robertem Towne’m, reżyser przygotowuje bowiem prequel ,,Chinatown”(1974) Romana Polańskiego, który przeszedł do historii kina jako film, ożywiający nieco już wtedy przykurzony gatunek noir. Trudno wyobrazić sobie odpowiedniejszą osobę przy piórze. To właśnie Towne w 1974 roku otrzymał Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny do filmu Polańskiego, w którym Jack Nicholson i Faye Dunaway odegrali jedne ze swoich najbardziej pamiętnych ról.

Przypomnijmy, że w ,,Chinatown” w Gittesa wcielił się właśnie Nicholson. Fabuła filmu, który z miejsca stał się prawdziwym hitem wśród publiczności i krytyków, oscyluje wokół sprawy, w której rozwiązanie angażuje się detektyw. Zagadka okazuje się być zdecydowanie bardziej skomplikowana, niż wydawało się z początku – utkana z rodzinnych układów i skomplikowanych uczuć, całkowicie pochłania głównego bohatera. Prequel opowie o losach młodego Jake’a J.J. Gittesa u progu kariery prywatnego detektywa. Na razie nie wiadomo więcej o fabule, którą Towne i Fincher postanowili przenieść na ekran.

źródło: Deadline

Magdalena Narewska